Wymiennik ciepła – dla pomp chłodzonych wodą


Zdjęcie 1 – Widok wymiennika ciepła

Wymiennik ciepła jest używany przede wszystkim do chłodzenia płynu hydraulicznego wzmacniacza pompy. Zazwyczaj temperatura oleju hydraulicznego musi być utrzymywana poniżej 120 ° F (49 ° C). Wymiennik ciepła wymagać będzie stałego przepływu wody od 0 do 8 l / min (0 do 30 litrów na minutę) w temperaturze wlotowej nieprzekraczającej 70 ° F w celu utrzymania płynu hydraulicznego w odpowiedniej temperaturze. Rzeczywista ilość wody będzie zależeć od wybranej pompy. Ponieważ wiele pomp posiada  regulację termostatyczną, to może się okazać, że kiedy pompa jest chłodna, to woda nie będzie potrzebna.

Publiczna woda użytkowa jest zwykle dopuszczalna dla celów chłodzenia. W sytuacjach, w których woda zawiera duże złogi mineralne, przewody wymiennika mogą ostatecznie stać się ograniczone przez nagromadzenie cząstek. Jeżeli okaże się to problemem chronicznym, może zaistnieć konieczność pre-filtracji i / lub zmiękczanie wody.

W zależności od konfiguracji instalacji, temperatura otoczenia może być także czynnikiem chłodzenia płynu hydraulicznego. Jeżeli wzmacniacz i / lub wymiennik ciepła są ograniczone do małych przestrzeni o wysokiej temperaturze, to może być konieczne dodatkowe chłodzenie.

Chłodnica olejowo-powietrzna

Niektóre pompy korzystają z chłodnicy olejowo-powietrznej do odprowadzenie ciepła z oleju hydraulicznego, więc wymiennik ciepła nie jest wymagany. Latem urządzenie może być wentylowane z zewnątrz budynku do usuwania ciepła z budynku. W zimie może być wentylowane wewnątrz budynku, aby wspomagać ogrzewanie budynku.

Chłodziarka

Chłodziarka może być użyta do ponownego obiegu wody chłodzącej, która jest używany przez wymiennik ciepła wzmacniacza. Chłodzi ona wodę, a następnie wysyła ją ponownie poprzez wymiennik ciepła, tworząc zamkniętą pętlę. Chłodziarka jest najbardziej skuteczny w kilku sytuacjach wartych rozważenia, w szczególności:

  • Cieplejsze klimaty, gdzie wydajność wymiennika ciepła może być zredukowana
  • Urządzenia, które nie mogą wysyłać wody do drenażu,
  • Części kraju, gdzie brakuje wody, lub jeśli koszt wody jest wysoki, bo pompa 50 HP może zużywać do 5 gpm do chłodzenia hydrauliki.
Chłodziarka zużyje ponownie tę sama wodę chłodzącą: nadal będzie możliwe wypuszczane około 1 gpm świeżej wody przez głowicę tnącą przy pompie 50 KM, która nie będzie ponownie wykorzystywana przez chłodziarkę.

Woda wpływająca do wzmacniacza powinna zostać utrzymana także w temperaturze 70 ° F (21 ° C) lub chłodniejszej dla najlepszej żywotności uszczelnienia ciśnieniowego. Jeśli ta temperatura nie może być utrzymana, to chłodziarka może być również stosowana do tej wody.